news-details

Veri Akışı Bakımından Yoğun Bir Gün!

Geçtiğimiz günlerde İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, AB’ye yeni bir Brexit teklifi ile gideceğine yönelik yaptığı açıklamalar sonrası gündemde en ön sırada yer alan Brexit konusuna yönelik dünde önemli açıklamalar takip edildi. AB’ye yakın kaynaklara göre İngiltere’nin sunduğu yeni Brexit tasarısının İrlanda’nın sınırını etkin bir şekilde kaldırabileceğini ve medyadan bildirilen Brexit önerisinin eksik ve çalışmaz olduğu belirtildi. Gelen açıklamalarda ise Boris johnson, anlaşmalı bir ayrılık konusunda istekli olduklarını ancak anlaşmasız bir Brexit’e de hazır olduklarını vurguladı. Avrupa Birliği Komisyon Sözcüsü ise bir anlaşma sağlanabilmesi için backstop konusunda tüm hedefleri yerine getirebilecek yasal bir çözümün olması gerektiğini söylerken AB’nin bir anlaşma istediğine de vurgu yaptı. 31 Ekim (Brexit bitiş tarihi) tarihine kadar konuya yönelik bir çok açıklama görebiliriz. Şu ana kadar johnson’ın teklifi konusunda medya tarafına detaylı bir bilgi verilmedi. Önümüzdeki günlerde yapılan bu teklifin içeriği hakkında verilecek bilgiler ve AB tarafının bu teklif hakkında yapacağı açıklamalar önemli olabilir. Diğer küresel risk olarak takip ettiğimiz ticaret savaşları konusunda ise dikkatler 10-11 Ekim tarihlerinde ABD ve Çin arasında yapılacak olan yüz yüze görüşmelere çevrilmişken ABD’nin AB tarafına 7.5 Milyar Dolarlık ek vergi uygulayabileceğine yönelik haber akışları tedirginlik yarattı. Dünkü ekonomik takvimde ise ilk olarak İngiltere’den İnşaat Satın Alma Müdürleri Endeksi takip edildi ve veri 45.3 beklentilerine karşın 43.3 ile beklentilerin altında kaldı. Cuma günü ABD’den gelecek İstihdam rakamlarının öncü datası olarak görülen ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği ise 135 Bin ile 140 Binlik piyasa tahminlerini karşılayamadı.

Bugünkü ekonomik takvimde de yine yoğun bir gün bizleri bekliyor. Verilere baktığımızda yurtiçi tarafta enflasyon rakamları ön planda olacak. Yurtdışı tarafta ise ABD’den ISM Endeksleri, Avrupa’dan Hizmet PMI’ları ve Euro Bölgesi Perakende Satışları ile Üretici Fiyat Endeksleri takip edilecek. Ayrıca Brexit ve ticaret savaşlarına yönelik gelebilecek ekstra haber akışlarının da piyasa fiyatlamalarında etkili olabileceğini belirtelim.

EURUSD

ABD’de açıklanan ISM İmalat PMI datası sonrasında ADP Tarım Dışı İstihdam rakamlarının da beklentilerin altın kalması paritede yukarı yönlü atakları beraberinde getirdi. Oluşan bu tablo sonrasında ise özellikle FED’in toplantısına kadar olan süre zarfında nasıl bir ekonomik görünüm içinde olacağı merakları uyandırırken; şuan ki koşullar ekseninde faiz indirim ihtimallerinin de düşmesi zaman zaman dalgalanmalara neden oluyor. Diğer taraftan Avrupa cephesinde de ekonomik görünümün yanı sıra siyasi belirsizliklerde paritedeki yukarı yönlü atakları sınırlayan unsur olarak karşımıza çıkmakta. Bugün ise Almanya PMI rakamları, Euro Bölgesi Perakende Satışlar, Euro Bölgesi Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE)’nin yanı sıra ABD kanadında açıklanacak ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI), Fabrika Siparişleri rakamları takibimizde olacaktır. Bunların dışında yine yeni günde küresel risk unsurlarından Ticaret Savaşları, Brexit gibi konulara dair gelebilecek haber akışları parite fiyatlamaları açısından önemli olabilir.

Teknik Seviyeler;

Dirençler: 1.0970, 1.1000, 1.1020, 1.1035, 1.1060

Destekler: 1.1940, 1.0915, 1.0895, 1.0870, 1.0845

USDTRY

Yurt içinde açıklanan İmalat PMI rakamları her ne kadar pozitif bir görünüm içinde olsa da küresel tarafta açıklanan İmalat PMI datalarında görülen bozulma; küresel resesyon sinyallerini güçlendirirken gelişmekte olan ülke para birimlerinde yarattığı etki sonrasında TL varlıklarında da değer kayıpları görüldü. Ayrıca jeopolitik ve siyasi belirsizliklerle birlikte özellikle uzun zamandır takip ettiğimiz Suriye’nin kuzeyinde oluşturulacak güvenli bölge konusuna dair her hangi bir sonuç alınamaması ve bu durum bölgesel tedirginliği arttırmasıyla birlikte TL varlıklarında baskı yaratan diğer etken olarak karşımıza çıkmakta. Yeni günde ise yurt içinde açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamları kur fiyatlamaları ve TCMB’nin faiz patikasında atacağı adımlar açısından kritik önem taşımakta. Bununla birlikte veri akışında takip edeceğimiz ABD’de açıklanacak ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi’yle birlikte açıklanacak PMI dataları kur fiyatlamalarında hareketliliğin artmasına neden olabilir.

Teknik Seviyeler;

Dirençler: 5.7215, 5.7580, 5.7760, 5.8230, 5.8500

Destekler: 5.6860, 5.6490, 5.6255, 5.6000, 5.5740

GBPUSD

ABD’den gelen kötü İmalat PMI rakamları sonrası toparlanan parite dün İngiltere’den gelen olumsuz İnşaat PMI’ı sonrası baskı altında kaldı. Akabinde ABD’den takip edilen negatif ADP Tarım Dışı İstihdam Raporu ile yeniden toparlanmaya çalışan parite Brexit tarafında yaşanan belirsizliklerden etkilenerek yönünü tekrardan aşağıya çevirdi. Öte yandan ticaret savaşlarında yaşanan yumuşama sonrası toparlanan ABD 10 yıllık tahvil faizlerininde yukarı yönlü atakları sınırladığını söyleyebiliriz. Bugünün ekonomik takvimindede yine gerek ABD’den gerekse İngiltere’den önemli veri akışları takip edeceğiz. Ayrıca başta ticaret savaşları ve Brexit olmak üzere küresel risk algısını değiştirebilecek konulara yönelik haber akışları da önemli olabilir.

Teknik Seviyeler;

Dirençler; 1.2335, 1.2360, 1.2400, 1.2425, 1.2450

Destekler; 1.2280, 1.2265, 1.2230, 1.2200, 1.2150

BRENT PETROL

Ekvador’un Ocak ayında OPEC ‘den ayrılma kararı alması sonrasında dün sabah saatlerinde bazı OPEC ve OPEC+ üyelerinden gelen açıklamalar takip edildi. OPEC+’nın en büyük üreticisi konumundaki Rusya’nın Enerji Bakanı Alexandr Novak’ın: Ticaret Savaşları başta olmak üzere küresel risklerin tüketimi azaltmakla birlikte gelecekteki talebe dair de belirsizlikler oluşturduğu ve İran Enerji Bakanı Bijan Zanganeh’in: “Önümüzdeki yıl arz tarafında hafif bir fazla görmekteyiz” şeklindeki söylemleri, önceki gün İmalat PMI datalarının resesyon endişelerini canlandırmasını haklı çıkartacak düzeydeydi ve emtia 58.5 seviyesine doğru yeniden satış yedi. Yine, Lukoil CEO’su Vahid Alekberox’un petrol piyasasında arz açığı olmadığına dair söylemleri de geri çekilmeleri destekledi. Akşam saatlerinde de EIA tarafından açıklanan stok ve üretim dataları ile oynaklıklar gördük. Bugün de yine; OPEC/OPEC+ üyeleri başta olmak üzere önemli petrol üreticisi ülkelerden gelecek açıklamalar kritik olacak. Ayrıca yine; bölgelerde açıklanacak makroekonomik veriler ve küresel risklere dair gelişmeler de fiyatlamalar üzerinde oynaklıklara neden olabilir.

Teknik Seviyeler;

Dirençler: 58.00, 58.35, 58.80, 59.45, 60.00

Destekler: 57.30, 57.00, 56.50, 56.00, 55.40

ONS ALTIN

Önceki gün ABD ISM İmalat PMI’ının 2009 Haziran ayından bu yana en düşük seviyede gelmesiyle hızla toparlanma gösteren emtia, dün sabah saatlerinde bir miktar geri çekilme gösterdi. Ancak, gün içerisinde; Brexit ve İran Nükleer Anlaşması konularına dair gelen bazı olumsuz açıklamaların yanı sıra; Almanya’nın 2019 ve 2020 yıllarına dair büyüme öngörülerinde yapılan aşağı yönlü revizelerin küresel resesyon endişelerini canlı tutması ile borsalarda bir kez daha satış baskısı oluştu ve buna paralel olarak da Ons Altın gibi güvenli liman varlıkları talep gördü. Keza, ABD’de açıklanan ADP Özel Sektör İstihdam Raporu’nun beklentileri karşılayamaması ve önceki ayki verinin aşağı yönlü revize edilmesi de emtiadaki alıcılı işlemleri destekledi. Sarı Metal’deki fiyatlamalar açısından bugün de yine; Ticaret Savaşları, Brexit ve İran Nükleer Anlaşması gibi risk unsurlarının durumunu takipte olacağız. Keza, bölgelerde açıklanacak olan Hizmet ve Bileşik PMI’lar gibi önemli dataların sonuçları ve yine; FED başta olmak üzere majör merkez bankalarının sonraki hamlelerine dair gelecek açıklamalar da oynaklıklara neden olabilir.

Teknik Seviyeler;

Dirençler: 1503, 1507, 1512, 1515, 1520

Destekler: 1494, 1490, 1484, 1480, 1475

Işık Fx