news-details

Mart enflasyon verisi

 

 

TÜRKİYE

“Mart Enflasyon Verisi”

TÜİK, Mart ayına ilişkin enflasyon verilerini 3 Nisan Cuma günü saat 10.00’da açıklayacaktır. GCM Yatırım Araştırma Departmanı olarak beklentimiz aylık bazda %0,35 yıllık %11,61 seviyelerinde gerçeklemesi yönündedir. Mart ayında döviz kurunda yaşanan yükseliş ve petrol fiyatlarında sert aşağı yönlü hareket öne çıkmıştır. Corona virüsünün etkisinin hissedildiği Mart ayında fiyatlama davranışlarının etkilenmiş olması beklenebilir.

 

ABD

“Tarım Dışı İstihdam Verisi”

Fed’in veri odaklı para politikası kararlarında önemli bir sinyal etkisine sahip tarım dışı istihdam verisi 3 Nisan Cuma günü açıklanacaktır. 5 yıllık ortalama 206K seviyesinde devam ederken artık virüsün yıkıcı etkilerini görmeye başlayacağız. TDİ verisi için beklenti – Veri ABD ekonomisinden güçlü istihdam -artışının devam ettiğini net olarak teyit etmektedir. Bu sefer veri açıklandığında etkisinin virüs -100K olarak Bloomberg terminalinde yer alırken, uzun zamandır eksi beklenti yer almıyor idi.

 

PİYASANIN ROTASI

Bugünlük Virüs Yerine Verilere Odaklanalım!

Corona virüsünde güncel durum vaka sayısı 1015709 – tedaviye pozitif cevap veren 211409 – ölü sayısı 53069 kişiye ulaşmıştır. Vaka sayısı 1 milyon sınırını aşarken ABD için henüz en kötüsü görülmemiştir. İşin acı boyutu ise en kötüsünün ne olduğu öngörülememektedir.

Virüsün biyolojik boyutunda pozitif gelişme olmazken, finansal boyutunda Trump’ın petrol hamlesi öne çıkmaktadır. Öncelerinde sert eleştirdiği OPEC için barıştırıcı rolü üstlenen Trump Rusya ve Suudi Arabistan’ın kesintiye gideceğini açıkladı. Petrol fiyatlarında sert yükselişler ile değer kazanımı %35 seviyesine ulaşırken, güncel durumda brent petrol $27 seviyesini hemen altında %3,71 değer kaybetmektedir.

Trump’ın bu açıklamaları OPEC veya Rusya’yı önemsediğinden değil ABD kaya petrolü üretici firmaların peş peşe iflas açıklamalarına karşı bir önlem olarak yapmıştır. Trump, petrol fiyatı savaşlarında kazanan tarafının olmadığını anlaması çok kısa sürede olmuştur.

Fiyatlama dinamiklerinde S&P500 endeksi 2500 altında 2487 seviyesinde fiyatlanmaktadır. Kısa dönemli 2400 – 2500 bölgesi takip edilebilir. ABD 10 yıllık tahvil faizi %0,5830 seviyesine geri çekilirken, %0,50 üzerinde hareketine devam etmektedir. (%0,50 altı negatif!) fiyatlama dinamiklerini negatif tetikleme adına tahvil faizinin negatif tarafa geçmesi beklenebilir. Altın $1600 seviyesi üzerinde $1613 seviyesinde bulunurken, Dolar temasında güçlenme bir adım önde bulunmaktadır. ABD endekslerinde sert düşüş sonrasında Asya endeksleri aşağı hareketler öne çıkmaktadır. USDTRY paritesi 6,60 üzerinde kalıcılık ile hareketine devam ederken, 5 yıllık CDS 611.313 seviyesi ile 5 yılın zirvesinde bulunmaktadır.

Bugün verilerin verisi ABD tarım dışı istihdam verisini takip edeceğiz. Virüs etkisi ile 2 haftadır rekor kıran haftalık işsizlik başvuruları verisi sonrasında negatif gelmesi beklenen veri (-100K Bloomberg!) negatif sürprizlere açık olacaktır.

Konuya ilişkin hazırladığımız “Tarım Dışı İstihdam Nasıl Yorumlanabilir?” raporumuzu okumak için tıklayınız.

Türkiye için ise Mart ayı enflasyon verilerini takip edeceğiz. Araştırma olarak beklentimiz aylık bazda %0,35 yıllık %11,61 seviyelerinde gerçeklemesi yönündedir.

Konuya ilişkin hazırladığımız “Tek Hane Henüz Değil!” raporumuzu okumak için tıklayınız.

Türkiye tarafında corona virüsü vaka sayısı 18135 kişiye çıkarken, ölü sayısı 356 kişiye ulaşmıştır. Testlerin devreye alınması ile vaka sayısında artış devam ederken, evde kal çağrılarına uymanın ne kadar önemli olduğu görülmektedir. Türkiye’deki durum İtalya’nın yaşadığı ilk aşama ile kıyaslandığında benzerlik gösterirken, durumun hafife alınmaması gerekliliği bu referans ile bağdaştırabilir.

 

Kaynak:
Hibya Haber Ajansı