Home Dijital Gazete Fx piyasalar

Fx piyasalar

by ozsozhaber

USD/TRY: Dün ABD tarafında borsalar teknoloji hisseleri öncülüğünde yükselişle kapandı. Bu sabah da risk iştahının pozitif olduğunu gözlemliyoruz. Piyasalar yarın açıklanacak olan ABD TÜFE verisini beklerken, ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,90’nın üzerinde sakin. Dolar endeksinde de (DXY) 95,6 net bir yön yok. Gelişmekte Olan Ülkeler para birimleri ise genel olarak pozitif bölgede seyrederken, TL’de bant hareketi sürüyor. Rusya – Ukrayna arasındaki gerilim risk unsuru olarak izlenmeye devam edilirken, dün Beyaz Saray Sözcüsü tarafından petrol fiyatlarındaki artışla ilgili ülkelerle görüşmek dahil tüm seçeneklerin masada olduğu açıklaması yapıldı. Brent petrol de 90 doların altına geriledi. Petrol fiyatlarında oluşan baskı ve TL’deki görece düşük oynaklıkla Dolar/TL 13,67 direncinin altında kalmaya devam edebilir. Aksi durumda 13,82 – 13,85 güçlü direnç konumunda. Aşağıda ise 13,51 ve 13,40 sıralı destekler olarak izlenebilir. Bugün TSİ 20:00 ve 18:30’da Fed üyeleri Loretta Mester ve Michelle Bowman’ın konuşmaları takip edilecek.


EUR/USD: Parite, Fed ve ECB yetkililerinin konuşmaları, merkez bankalarının sıkılaşma mesajları ile şekillenmeye devam ediyor. Geçen hafta ECB Başkanı Lagarde’ın yaptığı açıklamalara istinaden ECB üyesi ve aynı zamanda Fransa Merkez Bankası Başkanı olan Villeroy piyasanın aşırı tepki verdiğini belirtti. Lagarde, faiz toplantısının ardından yaptığı konuşmasında sıkılaşmanın “kademeli” olacağını vurgulasa da, piyasaların faiz artırım beklentileri değişmedi. Para politikası çerçevesinin netleşeceği mart ayındaki toplantıya kadar ECB yetkililerinin açıklamaları takip edilecek. Fiyatlamalar tarafında; ABD 10 yıllık tahvil faizi son 3 yılın en yüksek seviyeleri olan %1,97 seviyesinden hafif gevşeyerek %1,93 seviyelerine gelirken, yarınki ABD TÜFE verisi öncesinde paritede 1,1365 – 1,1450 arasında bant hareketi gözlenebilir.

XAU/USD: Yarın açıklanacak olan ABD TÜFE verisi öncesinde kıymetli madenin yukarı yönlü hareket ettiğini izliyoruz. Enflasyonist ortamda güvenli liman olarak görülmesine karşın Fed tarafındaki şahinleşme ve mart ayındaki faiz artırım beklentileri Ons Altın’da yükselişi sınırlandırabilir. 1.830 direncine yakın seyreden kıymetli maden, bu seviyenin üzerine geçip kalıcılık gösteremezse 1.815 ve 1.806 destek seviyelerine kadar geri çekilebilir. Öte yandan, yükselişin sürmesi halinde 1.850 direnci hedef olarak karşımıza çıkabilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment