Home Dijital Gazete Fx piyasalar

Fx piyasalar

by ozsozhaber

USD/TRY: Küresel piyasalarda, Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilim fiyatlamalardaki etkisini sürdürüyor. Dün jeopolitik haber akışı kaynaklı yaşanan sert satışların ardından bugün de negatif. Görüşmelerin devam ettiğine dair açıklamalar gelse de şu ana kadar diplomatik temaslardan bir sonuç çıkmaması piyasalarda risk iştahını azaltıyor. Diğer taraftan Fed üyelerinden gelen açıklamalarda farklılıklar olduğu dikkat çekerken, yüksek enflasyon nedeniyle Fed’den agresif beklentiler ağır basıyor. Bu gelişmeler kapsamında dün yükseliş kaydeden Dolar endeksi (DXY) aylık ortalamasının üzerinde. Dolar’daki dirençli görüntü ve jeopolitik risklerle petrol fiyatlarındaki yükseliş isteği Dolar/TL’de aşağı yönlü hareketleri sınırlamakta. Öte yandan, «Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat» uygulamasına devam eden ilgili ile düşük döviz talebi nedeniyle kurda yukarı yönlü hareketlerin de sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda, yurtdışında artan risklere karşın kurun 13,67 direncinin atlında kalmaya devam edebileceğini öngörüyoruz. Aksi durumda 13,82 – 13,85 direnç bölgesi gündeme gelebilir. Aşağıda ise 13,50 ve 13,34 sıralı destekler olarak izlenebilir. Bugün TSİ 16:30’da ABD ÜFE verileri açıklanacak. Ayrıca Almanya ve Euro Bölgesi ZEW endeksi takip edilecek. Diğer taraftan Almanya Başbakanı Scholz bugün Putin ile görüşecek.


EUR/USD: ECB Başkanı Lagarde dün yaptığı konuşmada, arz sıkıntılarının bir süre daha devam edeceğini ve enflasyonun da bir müddet yüksek kalacağını söyledi. Yakın dönemde enflasyon için halen yukarı yönlü riskler olduğunu fakat enflasyonun sene sonuna doğru düşeceğini ve net varlık alımlarının bitmeden faizlerin artırılmayacağını belitti. Fed tarafında ise şahin açıklamalarıyla bilinen St. Louis Fed Başkanı Bullard ise Fed’in önden yüklemeli faiz artışı yapması gerektiğini belirtirken temmuz ayına kadar faizin 100 baz puan artırılması gerektiği yönündeki söylemini yineledi. Bu söylemler paritede aşağı yönlü riskleri artırırken, devam eden Rusya – Ukrayna gerilimi  de paritede baskı yaratabilir. Bu kapsamda, paritenin 1,1370 direncinin altında kalarak 1,1270 seviyesine doğru düşüş gösterebileceğini düşünüyoruz. Sonraki hedef ise 1,1220 civarında.

XAU/USD: Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim ve piyasalardaki düşük risk iştahı, kıymetli madene olan talebi artırdı. Ana haber akışında bir değişim olmadıkça, kıymetli maden güvenli liman olarak görüneceği için yukarı yön devam edebilir. Bugünkü veri takviminde ise ABD ÜFE verisi var. Teknik seviyelere baktığımızda, yukarı yönlü hareketin devamında 1.900 – 1.916 direnç bölgesi karşımıza çıkabilir. Aşağıda ise 1.850 – 1.830 sıralı destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment