Home Dijital Gazete Fx piyasalar

Fx piyasalar

by ozsozhaber

USD/TRY: Yurtdışı piyasalarda artan resesyon endişelerinin emtia ve petrol fiyatlarında düşüşe neden olması diğer yandan Fed’e yönelik daha yumuşak beklentileri beraberinde getirirken, ABD borsaları dün artıda kapattı. Bu sabah da pozitif seyir devam ediyor. Dolar’da da kar satışları gözleniyor. Yaşanan sert hareketlerin ardından yarınki tarım dışı istihdam verisi öncesinde piyasalarda kısmi rahatlama fiyatlaması sürebilir. Bu hafta 17 seviyesinin üzerine çıkarak %3’e yakın yükseliş kaydeden Dolar/TL’de de görece sakin fiyatlamalar oluşabilir. Direnç 17,41 bölgesindeyken, destek olarak 17,15 ve 17,07 izlenebilir. Bugün ECB toplantı tutanakları, Fed ve ECB yetkililerinin konuşmaları ve ADP özel sektör istihdam verisi takip edilecek.

EUR/USD: Yüksek enflasyon ve resesyon endişeleri gölgesinde faiz artırımlarının hızını ayarlamaya çalışan küresel piyasalarda, toparlanma işaretleri gözlendi. Diğer taraftan IMF tarafından yapılan açıklamada küresel görünümün nisandaki son güncellemelerden sonra belirgin bir şekilde kötüleştiği belirtilirken, 2023 için resesyon ihtimalinin arttığı açıklandı. Buna karşın dün açıklanan Fed toplantı tutanaklarında, Fed büyümeye ilişkin artan risklere rağmen sıkılaşmada kararlı. Fiyatlamalar tarafında paritede güçsüzlük sürerken, 1,0105 ve 1,0270 seviyeleri sıralı destek ve direnç olarak izlenebilir.

XAU/USD: Dün de sert düşüş kaydeden değerli maden günü %1,5 oranında değer kaybıyla 1.739 seviyesinden tamamladı. Bu sabah ise tepki alımları gözleniyor. Sert fiyatlamaların ardından Fed’e yönelik agresif beklentilerin bir miktar yumuşaması değerli madende tepkiye neden olabilir ki 1.732 seviyesinin altına sarkma yaşanmadıkça 1.763 seviyesine kadar toparlanma gözlenebilir. Ara direnç ise 1.750 seviyesindeyken, 1.732 desteğinin altına kayma yaşanması durumunda ise 1.709 seviyesine doğru düşüş sürebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment