news-details

Siemens Ev Aletleri, teknoloji ile simyayı buluşturdu

Contemporary Istanbul’da, Siemens Ev Aletleri’nin bu yıl üçüncü defa sponsorluğunu üstlendiği Plugin bölümünde yeni medya sanatının çarpıcı örnekleri Esra Özkan küratörlüğünde “RW. [material]” teması altında sergileniyor. Siemens Ev Aletleri, Plugin alanında bu yıl ilk defa, DECOL ve Nohlab ekiplerinin ortak çalışmasıyla hazırlanan “Arkhe” adlı özel bir eserle sanat severlerle buluşuyor.

Hikayesini Siemens Ev Aletleri’nin vizyoner duruşunun yanı sıra buzdolabı, fırın ve bulaşık makinesi gibi ürünlerin doğa ile ilişkisinden alan ‘Arkhe’; mutfağın temelini oluşturan ev aletlerinin doğadaki karşılıkları olan su, ateş gibi doğa elementleri ile analoji kuruyor. Dijital ile simyayı bir araya getiren eseri deneyimleyen kişi, maddelerin özü olan elementleri kontrol ediyor. Yunanca'da "başlangıç maddesi ve ilk" anlamına gelen ve aynı zamanda değişimlerin temelinde yatan bir ilke olan “Arkhe”, hammadde ilişkisiyle kullanıcılara evlerinin dışında bir deneyim yaratıyor.

Siemens Ev Aletleri’nin eserinin yanı sıra Plugin Yeni Medya Bölümü, 19 sanatçı ile birlikte yeni medya, tasarım ve biyo sanatı bir araya getirerek teknoloji, bilim ve sanat kesişimi üzerinden ele alan birçok deneyime ev sahipliği yapıyor.

Kaynak: Desibelajans