Home Dijital Gazete İçecekler hariç fena

İçecekler hariç fena

by ozsozhaber

Dünün ana gündemi ABD’den gelecek TÜFE verisiydi. Aylıkta 2021 Ocak’ta % 0.3 gelmişti. Bu kez daha yüksek gelmesi ile beraber yıllık bazda % 7.3’e yükselmesi bekleniyordu. Ama aylık % 0.6 gelince yıllık % 7.5’e yükseldi. Beklentilerden daha yüksek gelen TÜFEnin detayları da ilginç. Akaryakıt % 46.5 ile yıllıkta en çok artan ürün. İkinci el araçlar % 40.5 ile ikinci sırada. Süt ürünleri ve alkolsüz içecekler% 3-5 arasında alkollü içecekler ise % 2.7 artarak ABD’nin en az artan ürünleri oldular. İçecek konusunda iyiler yani.

 

Bu verinin ardından FED’in bu ateş gibi enflasyona müdahale etmesi ihtimali arttı. Bunu da piyasa fiyatladı: ABD 10 yıllık faizi % 2.0 yi geçti. FED’in yıl boyunca yapacağı 7 faiz toplantısında artırım yapacağı toplantı sayısı 6 hatta 7’ye yükselmiş durumda. Daha da yetmez diyenler ilk artırımın 50 baz olacağına dair bahisleri arttırdı.

 

İlginç bir şey söyleyelim. G20 ülkeleri içerisindeki enflasyon sıralamasında Meksika’yı geride bırakan ABD; Arjantin, Türkiye, Brezilya ve Rusya’dan sonra 5. Sıraya yükseldi.

 

ABD’de geçen yıl Şubat TÜFE’si aylıkta % 0.4 gelmişti. Ama ondan sonra 4 ay % 0.6-% 0.9 arasında geldi. Şimdi ABD TÜFE’si için bir zirve olacaksa bu Şubat ayı olma olasılığı yüksek. Aylıkta % 0.5 gelse yıllık % 7.6 ya çıkar. Sonrasında ekonomiyi soğutma önlemleri ile TÜFE gerileyebilir. Salı günü gelecek ÜFE ise geçen yılın oldukça altında kalacağından (2021 Ocak % 1.3 iken 2022 Ocak beklentisi % 0.4) orada zirve 2021 Aralık ayındaki %9.7 olabilir. Belki piyasalar buna o gün sevinebilir.

 

Tabi bu gelişmelerden ABD borsaları % 2 düşerek karşılık buldu. Asya’da bu sabah satışlar var. Bize de etkisi olacaktır. Bugünün gündeminde ise yurt içinde ödemeler dengesi, sanayi üretimi, perakende satışlar, Piyasa Katılımcıları Anketi verileri ve Fitch’in akşamki değerlendirmesi izlenirken, yurt dışında İngiltere verileri, Rusya faiz kararı, ABD Michigan tüketici güven endeksi öne çıkıyor.

 

STRATEJI

 

BIST100 Ekim başında başladığı harekette % 75 yükselerek tarihi rekorları yenileyen bir rallide 2400 ulaşmışken kısa sürede % 28 gerileyerek 1726 görüldükten sonraki tepki hareketlerini izledik.  2000 seviyesi geçiş noktası olarak izlenebilir.

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment