İnsan Kaynaklarının Çevik Dönüşümü bu zirvede masaya yatırıldı

Yüksekbilgili Eğitim ve Danışmanlık tarafından düzenlenen Çevik İK Zirvesi, 29 Nisan 2021 tarihinde Biggloyalty destek sponsorluğunda yüzden fazla insan kaynakları profesyonelinin yoğun katılımı ile gerçekleştirildi.

Çeviklik; bir organizasyonun yeni koşullara uyum sağlayabilme ve yeni iş fırsatları yaratmak için yönünü değiştirebilme yeteneği olarak tanımlanıyor. Değişken, belirsiz ve karmaşık iş ortamı, şirketlerin işletim modellerini geliştirmeye başlamaları için harika bir sebep sunuyor. Birçok endüstri, daha şeffaf, esnek, uyarlanabilir ve ağa bağlı bir organizasyona doğru ilerlemek, birçok işlemi dijitalleştirmek ve müşterilerine sunmak temel amaçları etrafında birleşiyor. Tam da bu noktada, bu dönüşümün en teme mimarları olan İnsan Kaynakları  ekipleri çalışma yöntemlerini değiştirmek, kuruluşa ve çalışanlarına değer katmak istiyor.

İnsan ve Kültür ekipleri, İnsan Kaynakları ekipleri ve Çalışan Deneyimi profesyonelleri yeni çalışma modellerini nasıl uyguladıklarını Çevik İK Zirvesinde katılımcılarla paylaştı.  Yüksekbilgili Eğitim ve Danışmanlık tarafından düzenlenen zirve, 29 Nisan 2021 tarihinde Biggloyalty destek sponsorluğunda yüzden fazla insan kaynakları profesyonelinin yoğun katılımı ile gerçekleştirildi.

Dr.Zeki Yüksekbilgili’nin MC olarak görev aldığı zirvede Nebahat Kesgin (Logo  – İnsan ve Organizasyonel Dönüşüm Direktörü), Sinem Genç (Meteksan Savunma – İnsan Kaynakları ve Kurumsal Hizmetler Direktörü), Tuba Albayrak (Karaca – Grup İnsan Kaynakları Direktörü), Sinan Torum (Elif Global - Grup İnsan Kaynakları Direktörü), Gülşah Doğan Alakuş (Alexion Pharmaceuticals – İnsan ve Kültür Direktörü), Elif İçören (İnci Holding - Stratejik İnsan Kaynakları Direktörü), Yeşim Çokeker, (Defacto – İK Müdürü), Vildan Korkmazyürek, (Arkas Holding – Akademi Müdürü), Derya Şendil (Biggloyalty – Genel Müdürü) konuşmacı olarak çevik insan kaynakları dönüşümü konusundaki bilgilerini ve uygulamalarını paylaştılar.


Hibya Haber Ajansı

Okunma