news-details

Ons altında güvenli liman alımları etkili olabilir

ABD Ticaret Temsilcisi'nin Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, Dünya Ticaret Örgütü'nun AB'nin Airbus'a verdiği sübvansiyonlar karşısında ABD'nin misilleme hakkı olduğu kararı sonrasında, AB'den uçak ithalatına yüzde 10 ve tarımsal ürünlerin ithalatına ise yüzde 25 gümrük tarifesi getirileceği duyuruldu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da bu konuda çalışmaları devam ettirdiklerini söylerken Fransa Maliye Bakanı Le Maire ise ABD'nin AB'den ithalata yaptırım geçirmesinin ekonomik ve siyasi bir hata olacağı uyarısında bulundu.

Diğer yandan AB Komisyonu'nun Brexit baş müzakerecisi Michel Barnier, Britanya Başbakanı Boris Johnson'ın sunduğu yeni Brexit tekliflerinin ilerlemeye işaret ettiklerini ancak üzerlerinde hala çok fazla çalışma yapılması gerektiğini belirtmesi bu konudaki belirsizliğin bir süre daha devam edebileceğini gözler önüne sermekte.

Bunun dışında FED kanadından da görüşler gelmeye devam ediyor. Son olarak Chicago Fed Başkanı Charles Evans, ABD ekonomisinin trendlerin üzerinde büyüdüğünü vurgularken ABD ile Çin arasındaki belirsizliklerin devam ettiğini ve şirketlerin yatırım kararı vermek için çözüm beklediklerini söylemesi dikkat çekti.

Günün devamında yine küresel risk unsurlarından Ticaret Savaşları, Brexit gibi konulara dair gelebilecek haber akışları güvenli liman ons altın üzerinde etkili olabilir.

Teknik seviyeler;

Dirençler: 1504, 1507, 1512, 1518, 1522

Destekler: 1497, 1492, 1488, 1485, 1480

Işık Menkul Değerler