news-details

Trump’ın Azli Gündemde

İklim hareketinin sembolü haline gelen 16 yaşında otizmin bir türü olan asperger sendromu ile yaşayan Greta Thunberg Pazartesi günü yaptığı konuşma ile dünyada gündemi bu soruna çekmeyi başarmıştı. Dün ise gündemde liderler vardı. BM’deki konuşmasında Trump, Çin ve İran'a karşı sert mesajlar verdi: “Çin verdiği sözleri tutmadı, adil ticaret istiyoruz” "İran'ın nükleer silaha sahip olmasına izin veremeyiz. Yaptırımları şiddetlendireceğiz" Trump ilginç bir de kehanette bulundu: “Gelecek küreselcilerin değil, vatanseverlerin olacaktır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan da BM’de yaptığı konuşmada “Dünya 5’ten Büyüktür” diyerek İsrail’in Filistin zulmüne, Pakistan’ın Keşmir sorununa, Suriye’deki son duruma değindi. BM üyelerinden milyonlarca mültecinin yerleşmesine imkan sağlayacak Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölgeye destek istedi. Nükleer güce dayalı kitle imha silahları konusuna değinen Erdoğan, "Ya herkese yasak ya herkes için serbest olmalı, bu sorunu adalet temelinde çözüme kavuşturalım." ifadelerini kullandı.

Trump, sosyal medya platformlarının gücünün büyümesi konusunda negatif konuştu. Bazı yorumlarda, bu platformların yakında federal antitröst düzenleyicilerinden ekstra bir incelemeyle karşı karşıya kalabileceği şeklinde yorumlandı. Ancak Trump’ı da bir sürpriz bekliyordu. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Başkan Trump'ın görevinden azledilmesi için resmi girişimde bulunduklarını açıkladı. ABD’de borsa endeksleri Dow Jones %0.53, S&P 500 %0.84, Nasdaq %1.46 düştü.

ABD’nin Türkiye’ye ticaret hacmini artırmak için paket hazırlayacağı haberi ile güne alıcılı başlayan BIST100 Endeksi %1.83 artışla 101,846 puandan kapattı. Bankalar % 3 yükselişle günün en çok değer kazanan sektörü oldu. Alımların genele yayılmadığı dikkat çekerken ABD’nin paket için “S-400 hava ve füze savunma sistemlerinin aktif hale getirilmemesini” tek koşul olarak öne sürdüğüne dair basında haber yer aldı. Yani konu halen muğlak.

Bu sabah asya piyasalarında % 1i aşmayan satışlar hakim. Biz de biraz negatif başlayabiliriz. Günün devamında ise önemli bir veri bulunmuyor.

STRATEJI

100 bin seviyesinde destek bulan BIST 100 için 101,500 direnci önemli. Güne negatif başlangıç bekleniyor. 100,000 çok çok önemli destek!

ALNUS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş