Home Dijital Gazete Jeopolitik riskler altını desteklemeye devam ediyor

Jeopolitik riskler altını desteklemeye devam ediyor

by ozsozhaber

Altın geçtiğimiz hafta oldukça hareketli olarak tanımlanacak bir haftayı geride bırakırken, son iki buçuk ayın en yüksek seviyesi kaydettiği bir haftayı geride bıraktı. 1808 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan sarı maden, hafta boyu pozitif bir hareketlilik içerisinde olmaya çalışırken tek seansı günü dışında tamamında pozitifte kalmayı başardı. Haftanın kritik verisi ABD açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi piyasaların odağındayken, enflasyon verisi beklentileri aşarak aylık bazda yüzde 0,6’lık artış göstermesi altına negatif yönde etki etmesine sebep oldu. Artan enflasyon karşısında FED’in sıkılaştırıcı para politikasına hız kazandıracağı beklentisi sonrası altın payına satış yönlü baskı düşmüş oldu. Ancak haftanın son gününde Rusya-Ukrayna krizinin derinleşmesiyle, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ihtimalinin artması sonrası piyasalarda sıcak çatışmayı fiyatlamaya başladı. Gelen haber akışıyla birlikte altın 1865 dolar/ons seviyesine kadar uzanarak seansın en yüksek seviyesini kaydetti. Haftalık kapanışını ise 1859 dolar/ons seviyesinden yapan sarı maden, yüzde 2,8 kazancı hanesine yazmış oldu.

 

Gümüş de altınla benzer şekilde kazançla haftayı tamamlarken, altına kıyasla daha güçlü bir kapanış yaptığı haftayı yaşadı. 22,52 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan beyaz maden, 1 doların üzerinde değer kazancı yaşarken, 23,60 dolar/onstan haftalık kapanış yapmış oldu. Bu kapanışla birlikte yüzde 4,8 kazancı hanesine yazdı.

 

Platin diğer kıymetli madenler rallisine eşlik edemese de haftayı yeşilde kapattığı bir seansı yaşadı. 1027 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin, 1030 dolar/onstan haftaya tamamladı ve önceki haftaya kıyasla hanesine yüzde 0,2 kazancı yazmış oldu.

 

Paladyum da haftayı kazançla tamamlarken 2300 dolar/onsa dönme çabasında hareket ettiği bir seansı yaşadı. 2286 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan paladyum, Rusya Ukrayna gerginliği etkisiyle pozitif yönde hareket etmeye devam ediyor. Seansı 2305 dolar/onstan tamamlayan paladyum önceki haftaya kıyasla hanesine yüzde 0,9 kazanç yazmış oldu.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda işlemler dünya fiyatlarının üzerinde seyretmeye devam ederken, geçtiğimiz hafta işlemler 4 dolar/onsla gerçekleşti. Hacim açısından toparlanmanın görülse de düşük hacimli işlemler devam etti. 3.821 kg altın ve 21.100 kg gümüş işlemiyle hafta tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment