Home Dijital Gazete Londra’da temaslar izlenecek

Londra’da temaslar izlenecek

by ozsozhaber

Hazine ve Maliyet Bakanı Nureddin Nebati, bugün Londra saati ile 10:00 ve 14:30’da yabancı yatırımcılar ile Londra’da iki ayrı toplantı gerçekleştirecek. Bakan geçen hafta verdiği röportajda mevcut politikalardan bir geri dönüş olmayacağını ve faiz artırımının gündemlerinde olmadığını söyleyeceğini belirtmişti. Ayrıca, Türkiye’nin belirlediği yeni ekonomi modeli anlatılarak Türkiye’ye yatırım yapma çağrısı yapılacak. Bakan yarınki Londra ziyareti sonrasında 14-15 Şubat’ta BAE’ye ve bahar aylarında Doğu Asya’ya giderek yabancı yatırımcılar ile görüşmelerini sürdürecek. Londra temasları sonrasında yapılacak açıklamalar kısa vadede piyasalar üzerinde etkili olabilir. Türkiye’nin MSCI endeksinde payının tarihi düşük seviyede olmasına rağmen yabancıların son 10 haftadır borsada satış tarafında olması, Türkiye’ye olan güven eksikliğini gösteriyor. 9 Şubat Çarşamba günü MSCI endekslerinde çeyreksel gözden geçirme gerçekleşecek ve değişiklikler 1 Mart kapanış ile itibariyle geçerli olacak. Cuma günü derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye’nin kredi gözden geçirmesinin sonucunu açıklayacak. Gelişmiş merkez bankalarının parasal sıkılaştırmaya yönelmeleri bu yıl içerisinde yabancı portföy yatırımlarını geçen senelere göre daha fazla önemli hale getirecek.

Dolar/TL’yi 13.30-13.62 aralığında bekliyoruz. Dolar endeksi tarım dışı istihdam rakamları sonrasında güçlenmesini yeni haftaya başlarken sürdürdü. ABD tahvil faizleri Cuma günkü yükseliş sonrasında dün geri çekildi. Yurt içinde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Londra temaslarının, yurt dışında Perşembe günü açıklanacak ABD TÜFE verilerinin kur üzerinde etkili olmasını bekliyoruz. Kısa vadede13.30-13.62 arasında hareket etmesini bekliyoruz.

Üç gün sonra gelen artı kapanış. BIST100 dün son bir haftanın en yüksek işlem hacmi ile son bir haftalık düşüşünü geri aldı. Düşüşün teknik bir tepkisi olarak başlayan yükseliş, gün içerisinde BOTAŞ’ın sanayi tesislerinde uygulanmakta olan kısıntının bugünden itibaren tamamen kaldırılacağı açıklaması ile birlikte güç kazandı. Sınai sektörü %3.43 ile günün en fazla kazandıran sektörü oldu. Sınai sektör dünkü yükselişi ile gaz kesintisinden bu yana düşüşünü telafi etti. Endekste dünkü güçlü yükseliş sonrasında bugün 2000 üzerinde kar realizasyonu gelebileceğini ve 1955 desteğine gerileyebileceğini düşünüyoruz.

Şubat vadeli BIST30 kontratı. 3 günlük düşüş sonrasında 2 günlük düşüşün geri alındığı güçlü bir toparlama gördük. 50 günlük mavi ortalamanın üzerinde kapanışı ve 20 günlük ortalama olan 2232’ye doğru devam eden yükselişi, güçlenme açısından olumlu görüyoruz. Fakat, MACD ve RSI indikatörleri satım bölgesinde bulunuyor. Bugün 2232 ve 2235 dirençleri kırılırsa dünkü yaşanan yükselişin devamı 2284’e kadar gerçekleşebilir. Destek seviyelerimiz 2193 ve 2077, direnç seviyelerimiz 2235 ve 2284’dür.

Şubat vadeli Dolar/TL. Sıkışma devam ediyor, ortalamalar ve düşen trend direnci de gerileyerek baskı oluşturuyor. RSI yeniden alım bölgesine geçmesi, MACD’nin pozitif bölgeye yönelmesi dolar lehine pozitif gelişmeler olarak not ediyoruz. 13.74 ve 13.77 dirençlerin baskısı ile halen bir geri çekilme olabileceğini düşünüyoruz. 13.50-13.74 aralığında bir dengelenme bekliyoruz.

Kaynak: ÜNLÜ & Co
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment