news-details

Isıtıp Isıtıp Getiriyorlar

Cuma akşamı ABD Başkanı Trump, Hazine bakanlığına Türkiye'ye yönelik yaptırım yetkisi tanımıştı. Pazartesi akşamı da "Türkiye işgalinin insani etkilerini azaltıyormuş gibi görünmüyor" diyen Trump, Türkiye'ye yönelik yaptırımları kapsayan başkanlık kararnamesini imzaladı. Yaptırım tehdidi ile pazartesi % 5 düşen BIST100 Endeksi, akşamki yaptırımları görünce rahatladı. Zira çeliğe % 25 ek vergi dışında etkisi olacak pek bir şey yoktu. Yani başından beri ABD’yi orta doğudan çekmek için Türkiye’ye destek veren Trump, kendi iç siyasetine oynamış gibiydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Bizim herhangi bir yaptırım konusunda endişemiz yok.” dedi. Cumhurbaşkanı, bugün 12:00’de Ak Parti grup toplantısına ve 15:00’de kabine toplantısına katılacak. Açıklamalar takip edilecektir.

Dün sabah 5.86ya kadar gerileyen kur, 5.92ye kadar çıksa da günü 5.88den tamamladı ki % 1 değer kazandı demek. Böylece günün en çok değer kazanan gelişmekte olan ülke parası oldu. Borsa da önceki günün tepkisini yaptı ve BIST 100 endeksi 95,872ye kadar çıksa da günü % 1.36 artışla 95,257 puandan kapattı. Böylece Pazartesi günkü düşüşün dörtte biri geri alınmış oldu.

Trump, iç kamu oyununun baskısını hafifletmek için ufak adımlar atmaya devam ediyor. Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'yu bugün Türkiye’ye gönderiyor. Yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşecekler. Aslında bu iyi haber sayılabilir fakat akşam gelen haber tatsız. Manhattan'daki federal savcılar İran'a yönelik yaptırımların delinmesi, kara para aklama ve dolandırıcılık suçlarından Halkbank hakkında iddianame hazırladı. İddianamede "Halkbank'ın üst yönetimi yüksek düzeyli Türk hükümet yetkilileri tarafından desteklendi ve korundu" ifadeleri kullanıldı. Açıklama sonrasında 5.88 seviyelerindeki USDTRY 4 kuruş yükseldi. Bu sabah da Borsa İstanbul, HALKB dahil 7 banka hissesine geçici olarak açığa satış yasağı getirdi.

STRATEJI

BIST 100, önce 97, sonra 95 bin desteğini kırınca olağanüstü bir gün yaşamışken dün % 25 tepki verdi. Bugün satış riski var. BIST100 de 93,5 ve 92,5 bin destek.

ALNUS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş

owa_text_blue2