Home Dijital Gazete Piyasaların yönü

Piyasaların yönü

by ozsozhaber

BIST100… FED tarafında erken sıkılaştırma işaretleri küresel piyasalarda baskı yaratmaya devam etmektedir. Buna göre endeks tarafında baskının artma riski de söz konusu olmaktadır. Endeks haftaya yükseliş ile başladı. TÜİK geçen hafta enflasyon verilerini açıkladı. Ocak ayı enflasyonu aylık bazda 11,10% açıklanırken yıllık bazda 48,69% oldu. Hem yurtiçi hemde yurtdışı bazında küresel enflasyonist endişeler şirketler için ciddi bir risk oluşturmaya devam etmektedir.

USDTRY… Güne 13.61 TL seviyelerinde başlayan kur, yatay seyirine devam etmektedir. Geçen haftalarda yapılan FED toplantısı sonrası Powel’in açıklamaları, yüksek enflasyon sebebi ile gerekeni yapacaklarını belirtmeleri, erken sıkılaşma ibaresi olarak algılanmakta olup, faiz artışına ise karar metninde yakında olması gerektiği konusunda ifadeler yer aldı. Global enflasyonist endişeler gölgesinde yurtiçi enflasyonunda da yükselişin devam etmesi risk algısı olarak olumsuz bir etken olmaya devam etmektedir.

EURTRY… Türk Lirası, ekonomik önlem paketi sonrası değer kaybını durdursa bile enflasyonist endişeler gölgesinde parite yatay seyre dönmüştür. Mevcut “Ekonomik Önlem Paketi” öncesinde 20 TL seviyelerini test eden parite sabah saatlerinde 15.55 TL seviyelerinde seyretmektedir.

EURUSD… Yeni yıl da Global baz da olduğu gibi Avrupa tarafında da Omicron endişeleri devam etmektedir. Ancak diğer ülkeler arasında karantina kurallarında vakalar artsa bile semptomlar bazında karantinayı daha da gevşetme haberleri gelmeye devam etmektedir. Pandemi ile beraber görülen arz kaynaklı global enflasyonist endişeler ABD enflasyonu ile daha güncel ağırlık kazanmıştır. Buna geçen hafta açıklanan Euro Bölgesi enflasyon oranının 5,1% ile en yüksek seviyede olması, bu endişeleri devam ettirmektedir. Ancak mevcut tarafta yapılan açıklamalarda teyit edildiği üzere enflasyonun başlıca nedenleri enerji olarak görülmektedir.

XAUUSD… FED’in faiz artırım beklentilerinin yakında olması altın fiyatlarını aşağı yönlü etkilemiştir. Özellikle geçen haftalarda açıklanan Euro bölgesi enflasyonu ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme tehlikesi jeopolitik risk olarak altını güçlendirmektedir.

GLDGR… Gram altın Aralık ayı içerisinde TL’nin değer kaybı ile yukarı yönlü ivmesine devam etmişti. Mevcut “Ekonomik önlem paketi” öncesi 1000 TL seviyelerini gören gram altın yaklaşık 600 TL seviyelerinden tekrardan yukarı yönlü toparlanma göstermiş ve sabah saatlerinde 797 TL seviyelerinde seyretmektedir.

BRENT… Geçen hafta içinde yapılan OPEC+ toplantısından şaşırtan bir karar çıkmadı. Tekrardan OPEC + toplantısında 400 bin varillik üretimin Mart ayında da devam edeceği kararı alındı. Brent petrol bu haber eşliğinde yükseliş trendini korumaktadır.

S&P500… Son dönemde aşırı satış dalgasına maruz kalan endeks, jeopolitik riskler, Omicron varyantı ve arz kaynaklı enflasyonist baskılar eşiğinde karışık seyre devam etmektedir. Buna FED’in erken sıkılaştırması satış baskısını arttırmaktadır. Ayrıca ilk kez ABD’nin kamu borç stoku ilk kez 30 trilyon doları aştı.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment