news-details

Trump’ı Anlayamamak!

“ABD – İş İmkânları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS)”

ABD’nin Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanacak istihdam piyasasına ilişkin veri, JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Summary) olarak kısaltılmaktadır. Geç açıklanan bir gösterge olmasına rağmen, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) istihdam seviyesindeki gelişmeleri izlerken kullandığı bir rakam olduğu bilinen veri, finansal varlıkların fiyatında etkili olabilmektedir. Ağustos ayına ait gelişmeleri gösterecek JOLTS, daha önce ABD ekonomisinin Temmuz döneminde 7,217 milyon iş imkânı oluşturduğuna işaret etmişti. Yeni veri, Dolar üzerinde fiyatlamaların yapılmasına neden olarak ABD’nin para biriminde değer değişikliklerine yol açabilir. Tahminlerin üzerinde gelecek JOLTS verisi Dolar’ın değer kazanmasına yol açabilecekken, beklentileri karşılayamayacak bir rakam ABD’nin para biriminde düşüşlere yol açabilir.

Trump’ı Anlayamamak!

Küresel piyasalarda ana gündem ABD ile Çin arasında çözümsüzlüğe dönen ticaret savaşları olurken, Çin’in bizi izlemeye devam edin söylemi sonrasında ABD hamleleri devam etti. Son olarak ABD’nin Çin’e ilişkin seyahat yasağı kararı üstü kapalı olarak görüşmeler olacak ama niyetimiz anlaşmak değil şeklinde okunabilir. Piyasa katılımcıları da bu şekilde okuduğundan riskten kaçış fiyatlaması etkin olurken S&P500 endeksi 2900 seviyesinde dengelenme çabasına devam etmektedir. ABD 10 yıllık tahvil faizi kritik eşik %1,50 seviyesi üzerinde kalıcı olurken güncel olarak %1,5374 seviyesinde bulunarak risk algısında bozulmayı teyit etmektedir.

Ticaret savaşlarında Fed gündemine dönecek olur isek, Fed Başkanı Powell para piyasalarında benzer bir sıkışmanın yaşanması için Hazine kâğıtları alacaklarını söylerken bunun bir QE olmayacağını vurguladı. Fed’in kendi ekonomisinden bağımsız yurtdışı dinamiklerde yaşanan riskten kaçışa bağlı bozulan fiyatlama davranışlarına karşı kayıtsız kalma ihtimali oldukça düşmektedir.

Türkiye dinamiklerinde Suriye olası operasyonu ana unsur olurken, Trump’ın oynak ruh haline bağlı sosyal medya paylaşımları risk algısını bozmaktadır. Trump’ın ekonominizi mahvederim paylaşımı sonrasında Türkiye lehine açıklamalarda bulunması ilk algı olarak Türk varlıklarını pozitif etkilerken daha sonra ABD’nin Suriye politikasında terör örgütlerine silah ve mali yardıma devam edecekleri şeklinde açıklamaları tekrar riskten kaçış fiyatlamasını tetiklemiştir. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan ile Trump 13 Kasım 2019 tarihinde ABD’de görüşecektir.

Borsa İstanbul 100 endeksi Trump’ın ekonominizi mahvederim açıklaması ve Suriye riskleri kaynaklı aşağı yönlü hareket ederken, Trump’ın ilk başta Türkiye lehine daha sonra Suriye politikasında Türkiye aleyhine paylaşımları ile endeksin kısa zamanlı oynaklığı çok sert olmuştur. Endeks %2 üzerinde kayıplar ile devam ederken Trump paylaşımları ile önce kayıpları sildi artıya geçti sonra kazançları sildi ve eksiye geçerek 102000 seviyesi altında kapatmıştır.

102000 altında fiyatlanan endeks için aşağı yönde 101750 – 101350 – 100850 – 100500 ve majör 100000 destekleri takip edilebilir. Yukarı yönde ise 102000 seviyesi üzerinde 102500 – 103000 – 103500 ve 103850 dirençler seviyeleri gündeme gelebilir.

BİLGİLENDİRME:

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş.