news-details

TMSF, 85 ülkeden mevduat sigortacılarını buluşturdu

TMSF, IADI-Uluslararası Mevduat Sigortacıları Birliği’nin mevduat sigortacılığında söz sahibi olan kurumların yöneticilerini İstanbul’da buluşturdu. -

85 ülkeden 102 mevduat sigorta kuruluşunun en üst düzey yöneticilerinden oluşan 226 temsilci katılacağı “Reformları Gerçekleştirmek: Krizden bu yana mevduat sigorta sistemlerinde ne değişti?” konulu konferansta uluslararası mevduat sigorta sistemi masaya yatırdı.

Konferansa TMSF yetkilileri ile birlikte Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu ve Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nden 60’a yakın temsilci de katıldı.

IADI 60. İcra Kurulu Toplantısı, IADI Konsey Komite Toplantıları, IADI Teknik Komite Toplantıları, IADI Bölgesel Komite Toplantıları, IADI 18. Yıllık genel kurul toplantısı ve Uluslararası Konferans yapıldı.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, konferansta yaptığı konuşmada; “Hem TMSF’nin yurt dışındaki etkinliğini artırmak hem de ülkemizin potansiyelini meslektaşlarımıza göstermek adına önemli bir organizasyon olduğunu düşünüyorum.” dedi.

“Reformları Gerçekleştirmek: Krizden bu yana mevduat sigorta sistemlerinde ne değişti?” konulu konferansın açılışında konuşan TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, IADI’ın dünyadaki mevduat sigortacılarının çatı örgütü olduğunu anımsatarak, geçen yılki genel kurullarında bu sene için yapılacak genel kurulun İstanbul’da gerçekleştirilmesiyle ilgili taleplerinin olduğunu ve bunun kabul edildiğini kaydetti. Bu yıl 85 ülkeden 300’e yakın katılımcıyı İstanbul’da ağırladıklarını ifade eden Gülal, “TMSF Başkanlığı’nın yanı sıra IADI’ın İcra Kurulu Üyesiyim. Hem TMSF’nin yurt dışındaki etkinliğini artırmak hem de ülkemizin potansiyelini meslektaşlarımıza göstermek adına önemli bir organizasyon olduğunu düşünüyorum.” dedi.

- “Türkiye mevduat sigortacılığında oldukça iyi”

Gülal, Türkiye’nin mevduat sigortacılığında oldukça iyi bir durumda olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçen aylarda mevduat sigorta limitimizi 100 bin TL’den 150 bin TL’ye çıkardık. Şu anda sigortalı mevduatımızı karşılama oranımız rezervimiz itibarıyla bizde yüzde 8 seviyesinde. Bu, dünyadaki en yüksek oranlardan birisi. Gerek rezerv büyüklüğü gerek rasyolar itibarıyla TMSF dünyanın en kuvvetli mevduat sigortacılığı kurumlarından birisi.”

Türkiye’deki bankacılık sektörüne güvendiklerini ifade eden Gülal, mevduat sigorta limitinin Avrupa’da 100 bin avro, ABD’de 250 bin dolar seviyesinde olduğunu, Türkiye’deki mevduat sigorta limiti güncellenmesiyle önemli bir ihtiyacı karşıladıklarını söyledi.

- “Barış Pınarı Harekatı’nın konferansımıza olumsuz bir etkisini görmedik”

Gülal, mevduat sigorta limitinin yükseltilmesiyle Türkiye’deki varlık sahiplerinin ekonomiye kazandırılmasına katkı sağladıklarına inandıklarını aktararak, “Özellikle yastıkaltı varlıkların ekonomiye döndürülmesi noktasında ekonomiye katkı sağlayacağını düşündüğümüzden bu limitinizi güncelledik.” diye konuştu. 300’e yakın üst düzey ekonomisti Türkiye’de ağırladıklarını anımsatan Gülal, “Barış Pınarı Harekatı’nın konferansımıza olumsuz bir etkisini görmedik. Hatta Amerika’nın Federal Mevduat Sigorta Fonu Başkanı Jelena McWilliams da misafirimizdi. Ben Türkiye’nin ekonomisinin oldukça toparlandığını düşünüyorum. Merkez Bankası’nın faiz indirimleriyle piyasanın önündeki engellerinin aşıldığını düşünüyorum. Ülkemizin temel ekonomik parametreleri oldukça kuvvetli.” diye konuştu.

Başkan Gülül konferansa konuklara şöyle hitap etti: !Bugün burada Afrika, Amerika Asya, Avustralya ve Avrupa'dan olamk üzere tüm kıtalardan katılımcıların yanı sıra uluslararası kuruluşların temsilcilerini görmek beni çok mutlu etti.

1983 yılında kurulan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) dünyadaki ilk kurulan mevduat sigorta sistemleri arasında yer almaktadır.

Aynı zamanda IADI'nin kurucu üyelerinden biri olan TMSF birçok IADI etkinliğine ev sahipliği yapmıştır. TMSF IADI’nin aktif bir üyesi olarak görev yapmakta olup üyeliğinin başlangıcından beri IADI çalışmalarına katkıda bulunmuştur. Bu kapsamda, IADI 2019 Yılı Etkinliklerine ve Yıllık Konferansına ev sahipliği yapma fırsatına sahip olduğumuz için onur duyuyoruz.

Konferansımızın konusu “Reformları Gerçekleştirmek: Krizden Bu yana Mevduat Sigorta Sistemlerinde Neler Değişti?”. Bu temayı seçtik çünkü Global Kriz'i takip eden dönemde küresel finansal sistem ve düzenleyici yapı önemli ölçüde değişmiş olup hala değişimine devam etmektedir. Yeni mali düzende, mevduat sigortacılarının rolü de değişmiş ve mevduat sigorta kuruluşlarının finansal istikrarı sağlamadaki önemi bir kez daha kabul edilmiştir.

Bayanlar ve Baylar,

Küresel krizden çıkarılan derslerden biri, mevduat sigortacılarının diğer finansal güvenlik ağı oyuncularıyla birlikte erken tespit ve zamanında müdahale süreçlerine daha fazla dahil olmaları gerektiğidir.

Herne kadar Finansal Denetim otoriteleri erken tespit ve zamanında müdahale mekanizmalarının ana aktörleri olsa da, Mevduat Sigortası Kuruluşları da gidereke bu sürece daha fazla dahil olmaktadır.

Ayrıca, banka çözümleme ve kriz yönetimi alanında da önemli değişiklikler yapılmıştır. Bu kapsamda, Kurtarma ve Çözümleme Planları, Çözümlenebeilirlik Değerlendirmesi yapılması, Bail-in uygulaması ile çözümleme maliyetinin mevduat sigorta rezervinden ayrılması (çözümleme fonu ihdası) gibi yeni yetkiler ve çözümleme araçları getirilmiştir.”

- “Dünyadaki reel ekonomi perspektifimizi yeniden şekillendiriyor"

Uluslararası Mevduat Sigortacıları Birliği'nin (IADI) Başkanı Katsunori Mikuniya ise "Global finansal krizin finansal sisteme büyük bir etkisi oldu. Dünyadaki reel ekonomi perspektifimizi yeniden şekillendiriyor." dedi.

Mikuniya, bu etkinliğe katılmanın kendisi için bir onur olduğunu belirterek, "İstanbul güçlü tarihi ve zengin kültürü olan bir şehir. Katılımcılar program boyunca sektördeki sorunları tartışacak." diye konuştu.

Mikuniya, "Krizden bu yana mevduat sigorta sistemlerinde ne değişti? Geriye dönüp baktığımızda çeşitli türlerde finansal zorluklar vardı." diye konuştu.

1990 yılında Japonya kendi finansal krizini tecrübe ettiğini belirten Mikuniya, 1990'ın sonlarına doğru Asya ülkeleri Asya finansal krizini tecrübe ettiğini kaydetti.

Mikuniya, "2000'li yıllarda global finansal kriz ile yüzleştik ama mevduat sigorta sistemi gelişim gösterdi." şeklinde konuştu.

Oturumlarda yer alacak konuşmacı ve moderatörler arasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Aslaner, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkan Yardımcısı Muhammet Mustafa Cerit ve İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin yer aldı.

Hibya Haber Ajansı