Home Dijital Gazete Şahin piyasalar karşısında FED güvercin kaldı

Şahin piyasalar karşısında FED güvercin kaldı

by ozsozhaber

Fed’in 26 Ocak’ta gerçekleşen toplantı tutanakları piyasaların beklentisine göre güvercin gerçekleşti. Tutanaklar sonrasında Fed’in Mart ayından 50 baz puanlık artış yapma ihtimali %50 altı olarak fiyatlanmaya başladı. Tutanaklarda Mart ayında başlamak üzere hızlandırılmış bir faiz artırımı tartışıldığı, faiz artırımlarının 2015’e göre daha hızlı bir şekilde artırılmasının muhtemel olduğu metinde yer aldı. Piyasalar Fed’in yıl içerisinde her toplantıda bir faiz artırımı bekliyordu. Fakat faiz artırımı kararının toplantıdan toplantıya ve veriler doğrultusunda belirlenmesi kararlaştırıldığı görüldü. Fed’in bilanço daraltımı konusunda spesifik bir karar almadılar. Fed Başkanı Powell bilanço daraltımı için en az iki toplantıya ihtiyaç olduğunu belirtmişti.

TCMB Para Politikası Kurulu bugün saat 14:00’da toplanıyor. Foreks Haber’in anketine katılan ekonomistlerin tamamı haftalık repo faizinin %14 ile sabit kalmasını bekliyor. 2022 yıl sonuna ilişkin politika faizi tahmini, yıl sonuna kadar politika faizinin değişmeden korunacağı şeklinde oluştu. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin politika faizinin artırılmayacağını belirtmiş olması ve TCMB’nin para politikasını liralaşma üzerine dizayn etmesi, politika faizinin uzun vadede de sabit tutulacağı beklentisini güçlendirmektedir. TCMB’nin faiz kararının kur ve faiz üzerinde nötr bir etkisi olmasını beklemekteyiz.

Dolar/TL’de dikkat çekmeye başlayan zayıflama. Döviz sepeti, Türk lirasına karşı son 3 gündür genişleyen işlem aralıkları ile yükseliyor. 13 Ocak’tan bu yana Dolar/TL’de 13.67 direncinden gelen satışlar etkili olurken, bu hafta içerisinde bu dirençten gelen satışlar sınırlı kaldı. TL’nin kendi iç dinamikleri içerisinde yaşadığı güçlenmenin zayıflaması, yurt içi yerleşiklerin Tl’ye geçişlerinin azalması ya da son dönemde iç talebi artıracak ekonomik adımlardan kaynaklanıyor olabilir. Yurt içi dinamiklerin zayıflarken, yurt dışı kırılganlıkların artması kurun 13.67 direncini kırıp 14’e doğru yükselmesine neden olabilir.  

Yıl içi zirveler için para girişi şart. Yurt dışı belirsizlikler, 2000 seviyesinin altından gelen dip alımlarının yine sınırlı kalmasına neden oldu. Dünkü sınırlı yükselişte işlem hacmi 4 Şubat’tan bu yana en düşük seviyede gerçekleşti. 2055 direnci, son bir haftada 3’ü dün olmak üzere 4 kere test edilmiş ve kırılamamış oldu. Dirençlerin kuvvetlenmesi, işlem hacminin yükselişte zayıflaması kısa vadede yeniden desteklerin test edileceğine işaret etmektedir. Kısa vadede 2014 ve 2009 geri çekilmede destek olabilir, direnç seviyesi olarak 2055 takip edilebilir.

Şubat vadeli BIST30 kontratı. Dün 2300 direnci bir kere daha zorlandı ve geçilemedi. Kapanışın bu kez 2284’ün altında gerçekleşmesi, bugün desteklerin test edileceğini işaret ediyor. MACD alım bölgesinde yükselirken, RSI alım bölgesinde olması pozitif görünümü işaret ediyor. 2300 direncinden desteklere geri çekilmeyi de güçlenmenin bir parçası olarak yorumluyoruz. Bugün 2225-2284 bandında yatay bir hareket bekliyoruz. Destek seviyelerimiz 2255 ve 2225, direnç seviyelerimiz 2284 ve 2300’dür.

Şubat vadeli Dolar/TL. Düşen kanal direncinden gelen satışlar etkili olmasıyla 13.675 yatay desteğinden kapanış gerçekleşti. 13.675 ile 13.79 arasında sıkışma, ilerleyen günler bir kırılmayı beraberinde getirecektir. Bu sıkışmanın sonu; trend içi gerilemenin devamını ya da bir trend değişimi şeklinde olacaktır. Destek seviyelerimiz 13.67 ve 13.52, direnç seviyelerimiz 13.79 ve 14.00’dür.

Kaynak: ÜNLÜ & Co
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment