Home Dijital Gazete Yılın ilk enflasyon oranları açıklandı; Manşet enflasyon yüzde 48.69

Yılın ilk enflasyon oranları açıklandı; Manşet enflasyon yüzde 48.69

by ozsozhaber

Bugün, Tüik tarafından Ocak ayının enflasyon rakamları açıklandı. Tüketici Fiyatları; bir önceki aya göre yüzde 11.10 oranında artış gösterirken, böylece senelik TÜFE(manşet veri) senelik bazda yüzde 48.69’a yükseldi. TÜFE’ye ileriye dönük etkileri açısından önemli olan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi(Yİ-ÜFE)’de, aylık artış yüzde 10.45 seviyesinde olurken, böylece bu verinin senelik artışı da yüzde 93.53’e yükseldi.

TÜFE verilerini incelediğimizde;

Ana harcama gruplarında aylık bazda azalış gösteren tek grup; yüzde 0.24 ile Giyim ve Ayakkabı oldu. En yüksek artışların gerçekleştiği gruplarda ise; yüzde 21.90 ile Alkollü İçecekler ve Tütün, yüzde 18.91 ile Konut ve yüzde 12.82 ile Ev Eşyası başı çekti.

 Yıllık veriye en çok katkı gösteren ana harcama grubu; yüzde 68.89 ile Ulaştırma olurken,  tüm harcama gruplarında senelik bazda artış görüldü. Gruplardan dört tanesi Manşet Veri(Yıllık TÜFE)’nin üzerinde artış gösterirken, sekiz tanesi altında kaldı.

Çekirdek TÜFE(Özel Kapsamlı) Endekslerini incelediğimizde; sadece A Endeksi, yani “Mevsimslik Ürünler Hariç TÜFE”; aylık TÜE’nin üzerinde artış gösterirken, diğerleri altında kaldı. En önemli Çekirdek TÜFE göstergesi olan C Endeksi, yani “Enerji, Gıda ve Alkolsüz İçecekler, Alkollü İçecekler ve Tütün Ürünleri ve Altın Hariç TÜFE”deki artış oranı ise; yüzde 6.94 ile tüm çekirdek veriler arasında en düşük seviyede gerçekleşti.

Kısa Yorum: TÜFE tarafında aylık artış oranı beklentilerin üzerinde gerçekleşme gösterdi. Ancak, aylık TÜFE’yi yukarıya çeken Ana Harcama Grupları’na bakıldığında; kur geçişkenliği, mevsimsellik ve Pandemi’nin neden olduğu arz/tedarik sıkıntılarının yansımaları kaynaklı olduğunu görmekteyiz. Ayrıca, Çekirdek verilerden özellikle C Endeksi’nde aylık TÜFE’nin hayli altında görülen artış da gösteriyor ki; Enerji ve Gıda gibi küresel etkenlere sahip fiyatlamalar ihmal edildiğinde Tüketici Fiyatları üzerindeki baskı hafifleyebilir. Yine de, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’nde aylık bazda beklentilerin altında kalınan veriye karşın, senelik YİÜFE ile TÜFE arasındaki makas halen çok yüksek ve bunun da ilerleyen süreçte TÜFE üzerindeki yansımaları görülebilir. Ayrıca, Omicron varyantı kaynaklı olarak Pandemi’deki vaka sayılarının halen çok yüksek seviyelerde oluşu da ÜFE geçikenliği üzerinden TÜFE’de yeni şokları beraberinde getirebilir.

Tüm bu gelişmeler kapsamında, henüz manşet datada bir tepe görülmediğini düşünmekteyiz. Buna karşın, kurdaki stabil seyrin devam etmesi ve Pandemi etkisinin yavaşlaması durumunda; ilerleyen aylardaki baz etkisi ile de beraber pik(tepe) sonrasında kademeli bir azalış da görülebilir. Ancak, hızlı bir düşüş için TCMB’nin mevcut Para Politikası’nda bir değişikliğe gitmesi gerekebilir.

Kaynak Işık Menkul
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment